По пътеките на богомилите – носители на нова култура
ЗАБРАВЕНИТЕ ИСТИНИ
В паметта на света постепенно изплува споменът за Виделината, която е получил чрез Богомилското учение. Докато на Запад интересът към него расте, нашите служебни историци, под влияния на православната църква и на атеизма го отнасят към религиозните секти.
Няма историческа тема с така широк спектър от мнения за богомилите:
– една от многото средновековни гностични секти
– или носители на чистото езотерично християнство?
– наследници на големи дуалистични учения от Изток
– или създатели на нова доктрина, завладяла Европа?
– „Религия на отчаянието” или носител на прогресивни идеи водещи към по-добър свят, свободен от догми, канони и насилия.
– много опасно, разлагало религията и държавата, създавало бунт и отказ да носят оръжие и така отслабило държавата и тя паднала под робство.
– или сме паднали под робство поради прогонването на този Дух, България се е лишила от жизненост и мъдрост. В страните, които са го приели, е внесъл хуманизъм и Реформация – основа на Новия свободен от догми Свят.
Тук е невъзможно да разгледам трудове на враговете на Богомилството, от които се учат платените историци. Не е чудно, че врагове пишат историята ни.
“Великите сили” крият българското участие в техния Ренесанс. Когато Л. Живкова изпрати студент в Парижката библиотека.
тека да дири богомилска книги, той бе върнат със старобългарска поезия. “България ще си навири носа, ако научи какво е направило Богомилството за развитие на Световната култура”.
Съкровища на богомилска мъдрост се пазят и в библиотеки в Мадрид, в Рим, в Цариград, в Русия, в катакомбите на Малтийския Орден на о‑в Малта. Докато Насилието властва над света, те няма да бъдат разкрити.
От началото на миналия век у нас са излезли много трудове за богомилите, които отразяват властващия мироглед и не могат да разкрият тайната. Защото тайните се пазят само в Езотеричното (тайното) познание. Това се вижда от книгите на Н. Райнов, Влад Пашов, Фьодор Грузинов, Боян Боев, Топенчаров, които правят връзки с езотеричното учение на Беинса Дуно.
Не е възможно да обсъждаме и трудовете на безброй чужди автори. Някои показват в учението окултни елементи и го свързват с херметичните идеи. Особено след 1930 г. във Франция излизат големи трудове за него и се създават необогомилски общини. Сп. Куриер Юнеско посвети един брой на богомилските могили в Босна; америк. спис. Гносис публикува голяма студия; Езотеричната школа на Златния Розенкройцер се обяви за техен приемник. Спис. Пентаграм ги свърза с тракийски мистерии и с Бялото Братство.
Вновия век обширни статии поместиха National Geographic, кн. «8».
През 2012 в Тулуза (стар богомилски град) бе проведена международна конференция относно катарите. Бе издаден сборник от статии от 25 автора. Сега у нас излизат книгите на Мишел Муние, който показва как богомилите пробуждат Европа, също и „Богомилите от България и Босна” на Брокит (1879).
Откъс от книгата "Златна книга на Вселената. Живот в Тангра"
Цялата книга „Златна книга на Вселената. Живот в Тангра.„
както и другите книги на Издателството можете да поръчате Тук: